Predstavitev projekta “Promocija e-virov”

FKPV se je septembra 2024 prijavila na javni razpis Problemsko učenje študentov v delovno okolje: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024-2027 (PUŠ v delovno okolje 2024-2027). FKPV je bila v okviru operacije Inovativni programi za kulturni in podjetniški digitalni razvoj izbrana za izvajalko dveh projektov.
V četrtek, 8. 5. 2025, je v dopoldanskem času v prostorih projektnega partnerja Osrednje knjižnice Celje, potekala zaključna predstavitev prvega projekta “Evalvacija ponudbe elektronskih podatkovnih zbirk Osrednje knjižnice Celje in vzorčni izobraževalni program za dvig kompetenc na področju informacijske pismenosti” in izsledkov opravljene raziskave, skozi katero smo se s študenti, med drugim spraševali; ali je spletna stran Osrednje knjižnice Celje dobro obiskana, kako hitro obiskovalec najde spletne vire, ki so na voljo članom knjižnice, ali so viri jasno in pregledno navedeni in kako bi še lahko razširili glas o spletnih virih, ki jih gradijo knjižnice. Zaljučna predstavitev je v popoldnaksme času istega dne potekala tudi na FKPV.
Raziskava, ki je bila opravljena v okviru projekta, je pokazala da:
- Osrednja knjižnica Celje je med 25 % splošnih knjižnic, ki svojim članom ponujajo dostop do največ e-zbirk
- Interes med potencialnimi uporabniki za uporabo e-zbirk obstaja, vendar uporaba je še vedno na prenizki ravni (trend uporabe e-zbirk se zadnjih 13 let povečuje, vendar je ta rast počasna, tako na ravni Slovenije kot tudi v Celju)
- Uporabniki bi si želeli pomoči pri uporabi e-zbirk – najbolj v obliki videoposnetka in navodil v pisni obliki
Izsledke projekta Osrednja knjižnica Celje že upošteva pri prenovi svoje spletne strani, prav tako pa jih bodo predstavili ostalim splošnim knjižnicam, za katere bi lahko bili izsledki uporabni.
Javni razpis za izbor operacij se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji v okviru: cilja politike 4: Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic; prednostne naloge 6: Znanja in spretnosti ter odzivni trg dela in specifičnega cilja ESO4.5: Izboljšanje kakovosti, vključenosti, učinkovitosti in ustreznosti sistemov izobraževanja in usposabljanja za potrebe trga dela, vključno z vrednotenjem neformalnega in priložnostnega učenja, da bi podprli pridobivanje ključnih kompetenc, tudi podjetniških in digitalnih veščin, ter s spodbujanjem uvedbe dualnih sistemov usposabljanja in vajeništev (ESS+).