Okrogla miza – E-zbirke: odličen pripomoček ali strah pred neznanim?
Splošne knjižnice, med njimi tudi Osrednja knjižnica Celje, že vrsto let poleg tradicionalnih storitev razvija in bogati ponudbo storitev na spletu. Med drugim nudi tudi oddaljen dostop do podatkovnih zbirk, ki je za vse njihove člane brezplačen: Digitalna knjižnica Slovenije, Dobre knjige, Obrazi slovenskih pokrajin, Press Reader, EBSCO host, Tax-Fin-Lex, E-bonitete, Kamra, portal Fran. Na okrogli mizi so sogovorniki debatirali o tem, kako spodbuditi občinstvo k večji uporabi verodostojnih virov, kot so naprimer e-zbirke Osrednje knjižnice Celje.
Sogovorniki:
- Leo Očko, koordinatorica območnih nalog v Osrednji knjižnici Celje,
- Srečka Maček, bibliotekarski specialist iz domoznanskega oddelka Osrednje knjižnice Celje
- dr. Tatjana Dolinšek, raziskovalka in dekanja FKPV
- in študenti, ki so v okviru projekta raziskovali e-zbirke: Katarina Ravnjak (Turizem I, FKPV), Nina Kolar (Razredni pouk, Pedagoška fakulteta MB), Neža Meh (Predšolska vzgoja, Pedagoška fakulteta MB), Nace Zabev (Komerciala I, FKPV), na povezavi Anže Krivec (francistika in italijanščina, FDV LJ); Maruša Vranc (Poslovne vede II, FKPV).
Okroglo mizo je povezovala mag. Petra Vovk Škerl.
Na okrogli mizi so sogovorniki ugotavljali, da e-zbirke predstavljajo izjemno kakovosten vir informacij, zato bi bilo pomembno, da se ljudi že tekom osnovnega šolanja navadi uporabe le-teh (se jih preusmeri z Wikipedie in podobnih neverodostojnih virov, ki trenutno v povprečju prevladujejo pri uporabi v osnovnih in srednjih šolah). G. Srečko Maček je poudaril, da mlade generacije rade uporabljajo tehnologijo in namesto da jih od tega odvračamo, je bolje, da jih naučimo prave uporabe – npr. uporabe takšnih e-zbirk, kar predstavlja izjemno priložnost, da jih v praksi ne prepustimo nekontroliranemu brskanju po spletu, ampak jih usmerjamo v koristno uporabo. Nenazadnje ponujajo takšne zbirke številne priložnosti tako za tiste najbolj perspektivne učence, dijake in študente, kot tudi za tiste, ki potrebujejo za svoje delo različne prilagoditve. Nace Zabev, študent komerciale, ki že ima precej izkušenj na področju računovodstva, in doc. dr. Tatjana Dolinšek, dekanja FKPV in predavateljica računovodstva, sta poudarila uporabnost in verodostojnost podatkov zbirke E-bonitete. Na vprašanje, ali so npr. zvočne knjige, ki jih tudi najdemo v takšnih zbirkah, za bralce koristne ali predstavljajo razvado, so tako študentke Neža, Nina in Katarina, kot tudi Lea Očko iz Osrednje knjižnice Celje in Petra Venek Zagoričnik iz knjižnice FKPV izpostavile, da gre nedvomno za izjemno koristen pripomoček, ki lahko po eni strani predstavlja motivacijo za najmlajše, ki še niso sposobni samostojnega branja, po drugi strani pa omogočajo stik z literaturo tudi tistim, ki zaradi kakršnihkoli zdravstvenih zadržkov tega niso sposobni v tolikšni meri, kot bi si sami želeli (npr. dislektiki, slabovidni, ostareli).
Izsledke projekta Osrednja knjižnica Celje že upošteva pri prenovi svoje spletne strani, prav tako pa jih bodo predstavili ostalim splošnim knjižnicam, za katere bi lahko bili izsledki uporabni.
Javni razpis za izbor operacij se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji v okviru: cilja politike 4: Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic; prednostne naloge 6: Znanja in spretnosti ter odzivni trg dela in specifičnega cilja ESO4.5: Izboljšanje kakovosti, vključenosti, učinkovitosti in ustreznosti sistemov izobraževanja in usposabljanja za potrebe trga dela, vključno z vrednotenjem neformalnega in priložnostnega učenja, da bi podprli pridobivanje ključnih kompetenc, tudi podjetniških in digitalnih veščin, ter s spodbujanjem uvedbe dualnih sistemov usposabljanja in vajeništev (ESS+).